نحوه محاسبه کابینت دو پله، مطابق با دستور العمل اتحادیه کابینت سازان از اهمیت زیادی برخوردار است که در این مطلب به آن اشاره خواهیم کرد. اما  قبل از محاسبه با اصطلاحاتی مانند انواع کابینت و انواع نمای کابینت باید آشنا شوید. در حقیقت باید گفت که این اصطلاحلات در محاسبه قیمت کابینت ام دی اف بسیار مهم است. پس بیبایید شروع کنیم.

انواع کابینت

کابینت زمینی

هر متر کابینت زمینی، طبق قانوت اتحادیه سازان  شامل موارد زیر می‌شود

یک متر کابینت زمینی با ارتفاع ۷۲ سانتی متر و عمق ۵۵ سانتی متر

یک متر صفحه روی کابینت زمینی به ضخامت ۳ سانتی متر

یک متر پاخور با ارتفاع ۱۴ سانتی متر

 پس به این نتیجه خواهیم رسید که   هر وقت صحبت از قیمت یک متر کابینت زمینی شد، هدف یک متر کابینت زمینی با ارتفاع ۷۲+۱۴+۳=۹۰ سانتی متر و عمق ۵۵ میباشد که از این ۹۰ سانتی متر ارتفاع کابینت ۷۲سانتی متر پاخور۱۴ و ۳ سانتی متر صفحه است.

کابینت دیواری

اندازه استاندارد کابینت دیواری طبق دستورالعمل اتحادیه کابینت سازان،  عمق ۳۰ سانتی متر و ارتفاع ۷۰ سانتی متر را دارد.

یک متر کابینت دیواری شامل موارد زیر می‌شود. :

یک متر یونیت دیواری با عمق ۳۰ سانتی متر و ارتفاع ۷۰ سانتی متر

یک متر تاج

یک متر زیر چراغ

لازم به ذکر است که   بابت تاج و زیر چراغ، نباید هزینه‌ای پرداخت شود.

کابینت کمدی

کابینت کمدی،   کابینتی هست که ابتدای آن از زمین و آخر آن تا ارتفاع بالای کابینت دیواری ادامه دارد. این نوع کابینت به هیچ عنوان  فضای بین کابینتی ندارد و  عمق ان ۵۸ سانتی متر میباشد.

نحوه محاسبه کابینت دو پله

برای ساخت کابینت هوایی دو پله   از یونتهایی با عمق های مختلف، استفاده می شود.  حدوداً  در بین کابینت دیواری پله ای احداث شده است که به آن کابینت دوپله گفته میشود. ضریب کابینت پله ای همانند کابینت زمینی  ۰.۶ متر با ارتفاع ۷۰ سانت محاسبه می شود و اگر ارتفاع بیش از ۷۰ سانت و ضریب ۹۰ سانتی متر باشد، ضریب آن ۰.۸ می باشد.

به طور مثال اگر قیمت کابینت ام دی اف در هر متر با ضرایب استاندارد متری ۱ میلیون تومان باشد، اشپز خانه شما ۲ متر کابینت هوایی و دو متر کابینت زمینی داشته باشد، کابینت های هوایی پله ای باشند و با ارتفاع ۷۰ سانتی متر باشند، محاسبه به صورت زیر انجام می شود.

قیمت کل =( قیمت هر متر کابینت * متراژ کابینت هوایی پله ای)+(قیمت هر متر کابینت * متراژ کابینت زمینی)

۱.۲۰۰.۰۰۰ = (۱.۰۰۰.۰۰۰*۰.۶) + (۱.۰۰۰.۰۰۰*۰.۶)

کابینت بالا یخچالی 

کابینت بالا یخچالی  به  کابینت های دیواری گفته میشود که  در بالای یخچال قرار گرفته است.  عمق  این کابینت‌ها دو برابر دیواری میباشد..

کابینت کانتر

کابینت کانتر که به آن  کابینت اپن نیز گفته می‌شود، در محل ورودی آشپزخانه قرار دارد تا پذیرایی را از آشپزخانه جدا کند. لازم به ذکر است که یک طرف این کابینت رو به دیوار و طرف دیگر آن در ورودی آشپزخانه قرار دارد..

کابینت جزیزه

کابینت جزیره همان کابینت کانتر هست  با این تفاوت  که دور تا دور آن باز  است. این نوع کابینت معمولا برای آشپزخانه هایی استفاده میشود که به واسطه استفاده از آن دو ورودی برای آشپزخانه ایجاد میشود که نیاز به فضای بیشتری دارد. .

کابینت ویترین

کابینت ویترین که به آن  کابینت کمدی نیز گفته می‌شود،   نما جایگزین در شده تا وسایل تزئینی آشپزخانه بر روی آن قرار گیرد و دیده شود..

انواع نما

 قیمت هر متر کابینت (زمینی و دیواری و ….)  شامل یک یونیت با  درب است که جنس  درب را نوع کابینت مورد نظر شما مشخص می کند. البته یونیت ها در تمامی کابینت ها یکسان  و تنها چیزی که قیمت انواع کابینت را از هم متمایز میکند جنس و مدل درب آن‌ها است.

اما در برخی مواقع شروع و انتهای کابینت نیاز به نمایی شبیه به درب کابینت (نه جنس یونیت) دارد تا اولا نما یک دست دیده شود و دوما یونیت های سفید رنگ و شکاف پیچ ها دیده نشود..

اما اصل قضیه !

مطابق با قانون استاندارد کابینت سازان یک متر  کابینت شامل یک متر کابینت زمینی و یک متر کابینت دیواری است به این صورت که قیمت کابینت زمینی ۶۰ درصد و  کابینت دیواری ۴۰ درصد قیمت کل است بر فرض مثال نقشه آشپزخانه شما شامل ۵.۵ متر کابینت زمینی و ۳ متر کابینت دیواری است..

جدول محاصبه ضرایب انواع یونیت کابینت به شرح زیر است

 قیمت کل به شکل زیر محاسبه می شود:

متراژ کابینت(هوایی)=متراژ کابینت هوایی*(ضریب جدول فوق) *قیمت هر متر کابینت

متراژ کابینت(زمینی)=متراژ کابینت زمینی*(ضریب جدول فوق) *قیمت هر متر کابینت

 نتیجه مطلب رو می توان  با یک مثال برای محاسبه آسان قیمت و متراژ کابینت آشپزخانه به پایان برد

آشپزخانه ای با ۵ متر طول کابینت زمینی، ۴ متر طول کابینت دیواری، ۰/۵ متر طول کابین پکیج، ۰/۶۴ متر طول یونیت فر و ماکروفر  طراحی شده که متراژ کابینت در این آشپزخانه را باید بدین صورت محاسبه کرد

۱- ۵ متر طول کابینت زمینی با قدرالسهم ۶۰ درصد از قرار ۳ متر کابینت

۲- ۴ متر طول کابینت دیواری با قدر السهم ۴۰ درصد از قرار ۱/۶ متر کابینت

۳- ۰/۵ متر طول کابین پکیج با قدرالسهم ۸۰ درصد از قرار ۰/۴ متر کابینت

۴-  ۰/۶۴ متر طول یونیت سرتاسری با قدرالسهم ۱۸۰ درصد از قرار ۱/۱۵ متر کابینت

جمعا ۶/۷۹ متر کابینت خواهد بود

اگر قیمت هر متر کابینت ۶۰۰ هزار باشد ۴ میلیون و ۷۴ هزار تومان قیمت کابینت  آشپزخانه بالا خواهد بود.
و اگر ۱۰ درصد هم بعنوان حمل و نصب به مبلغ بالا اضافه شود، جمعا ۴میلیون و ۴۸۱ هزار تومان مبلغ ساخت و حمل و نصب کابینت در مثال بالا خواهد شد..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *